newsy rss strona główna
strona główna mapa strony kanały RSS

Informacje


Rząd PiS ugina się pod presją ws. handlu w niedziele. Jest nowa propozycja. Najpierw dwie wolne niedziele w miesiącu, a po roku trzy. Tak może wyglądać wkrótce handel w Polsce. Plany rządu minister Elżbieta Rafalska przedstawiła w Krynicy w rozmowie z money.pl.


Efekt jo-jo w polisach OC. Osiągnęliśmy pułap normalności. Co mają wspólnego ceny ubezpieczenia OC z efektem jo-jo? Jak szybko spadają, to równie szybko znów wzrosną. Ostatnio kierowcy borykają się z rosnącymi cenami. Ale jest szansa na stabilizację. - Ubezpieczyciele nie dokładają już do biznesu. Osiągnęliśmy pułap normalności - mówi money.pl prezes PZU Paweł Surówka.


PZU szuka polskiego Skypea. Za rozwojem Doliny Krzemowej też stała przemyślana polityka. Polska od lat poszukuje swojego Google, Facebooka czy Skypa. Teraz w poszukiwania włączyło się PZU. Pomysł jest prosty. Do naszego kraju ściąga fundusze, które specjalizują się w wyszukiwaniu perełek i czynieniu z nich gigantów.


Polskę stać na atom? Na budowę 3 bloków jądrowych trzeba 75 mld zł. Stać nas na to, żeby taką budowę zrealizować?


Alior Bank nie spoczywa na laurach, innowacji będzie więcej. Chcemy być bankiem zrobotyzowanym. - To nagroda dla 9,5 tys. osób, które są Alior Bankiem - mówi Michał Chyczewski, prezes banku, który na Forum Ekonomicznym w Krynicy został uznany za firmę roku. W rozmowie z money.pl podkreśla, że Alior nadal chce być innowatorem - nie tylko na rynku polskim. Przykład? Możliwość wzięcia 500 tys. zł pożyczki nawet w 30 minut.


ZUS przeżywa oblężenie. Co czwarta osoba skorzystała już z ustawy emerytalnej. W placówkach ZUS we wrześniu pojawiły się tłumy ludzi, którzy chcą skorzystać z niższego wieku emerytalnego. W zaledwie cztery dni wnioski złożył prawie co czwarty uprawniony. Wicepremier Morawiecki będzie musiał poszukać w tym roku 2 mld zł w budżecie.


Stopy procentowe bez zmian. Oszczędności kredytobiorców idą w miliardy złotych. Rata typowego kredytu mieszkaniowego spadła w ciągu pięciu lat o blisko 400 zł. Tanio będzie jeszcze nawet 2 lata.


Rząd zakazuje kopciuchów. Ze smogiem chce jednak walczyć także dopłatami do ogrzewania. Od października nie będzie można sprzedawać tzw. kopciuchów. - To poprawi powietrze w polskich miastach. Koniec z paleniem podkładów kolejowych czy ubrań - mówi money.pl Jadwiga Emilewicz. Wiceminister rozwoju obiecuje, że to nie koniec walki ze smogiem. Kolejny etap to zakaz sprzedaży węgla najgorszej jakości. Kopalnie swoje produkty będą musiały też certyfikować. W kolejnym etapie rząd chce walczyć z ubóstwem energetycznym, ale już nie zakazami a dotacjami.


Rząd chce ulżyć przedsiębiorcom. Do końca roku nie opłaca się zakładać firmy. Ministerstwo rodziny chce ulżyć osobom na działalności gospodarczej obniżając ZUS w trzecim roku działalności. Problem w tym, że nowe rozwiązania nie obejmą już funkcjonujących firm. A to sprawia, że nikomu nie będzie się opłacało w tym roku otwierać działalności. - Inaczej się nie da. Potrzeba czasu na zmiany w systemie ZUS - mówi money.pl.


35 tys. zgłoszeń, 7 dni na wypłatę pieniędzy. Tak PZU walczyło z nawałnicami. - Każda klęska żywiołowa czy wydarzenie o takiej skali, jak z ostatniego miesiąca, jest dla nas sytuacją nadzwyczajną. I muszą wtedy działać nadzwyczajne procedury. I działają - mówi money.pl Roman Pałac, prezes PZU Życie. W ten sposób komentuje sierpniowe załamanie pogody, z którym walczyły tysiące Polaków. Do poszkodowanych szybko pojechali również przedstawiciele ubezpieczyciela. Po co? By szybciej wypłacać odszkodowania.


Konflikt w rządzie o kompetencje? Mateusz Morawiecki ucina spekulacje. - Nie ma żadnego konfliktu w rządzie, nie ma wchodzenia w kompetencje - powiedział money.pl wicepremier Mateusz Morawiecki. O co chodzi? O projekt przedłużenia niższej stawki ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą. Projekt przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we wtorek. A nie było tajemnicą, że w Ministerstwie Rozwoju od dawna trwały takie prace.


Sierra Gorda będzie zyskowna. KGHM musi nad nią jednak nadal pracować. - Wykonaliśmy tytaniczną pracę, ale sporo jeszcze przed nami - mówi money.pl Michał Jezioro, wiceprezes KGHM Polska Miedź do spraw aktywów zagranicznych o Sierra Gorda. Jego zdaniem choć rewolucja nie jest tam potrzebna, to do wykonania pozostaje sporo prostych spraw.


Rząd chce korytarza łączącego Bałtyk z Adriatykiem. Minister Gróbarczyk: To priorytet rządu. Jedna barka może zastąpić 40 tirów, a takich barek po polskich rzekach może pływać tysiące. Jednak na razie żegluga śródlądowa stanowi 0,4 proc udziałów w przewozie towarów w Polsce. W Europie średnia to ponad 7 proc. Wszystko ma zmienić rządowy program.


Polska wabi wielki biznes. Rząd liczy na nowe miejsca pracy. Może to przynieść większe nakłady inwestycyjne niż zakładane przez Ministerstwo Rozwoju.


Nowa inicjatywa Banku Pekao SA. Będzie wsparcie dla małych i średnich firm.


Ocena szkód z samolotu i ubezpieczenia od ataków hakerskich. To przyszłość ubezpieczeń. Ubezpieczyciele coraz chętniej sięgają po nowe technologie. PZU Życie po ostatnich nawałnicach korzystał z lekkich samolotów i zdjęć wykonanych z powietrza. W ten sposób zdecydowanie szybciej firma oceniała rozmiar szkód i wypłacała pieniądze klientom. Polski ubezpieczyciel ma w planach ofertę ubezpieczeń przed cyberatakami. - Widzieliśmy, co nie tak dawno wydarzyło się na Ukrainie. I to dotknęło również polskie firmy. To rosnące zagrożenie, rosnący rynek - tłumaczy Roman Pałac, prezes PZU Życie.


Polska resortowa wróciła. Kłótnie w rządzie o ZUS dla przedsiębiorców: Pani minister zapomniała. - Pani minister może zapomniała, bo tych projektów wychodzących z Ministerstwa Rozwoju jest tak dużo - komentuje słowa Elżbiety Rafalskiej wiceminister Jadwiga Emilewicz. Szefowa resortu pracy stwierdziła w rozmowie z money.pl, że nie ma już projektu obniżającego ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Emilewicz upiera się jednak, że jest i dalej będzie procedowany. Najprawdopodobniej ścieżką sejmową.


Morawiecki przesadził z 20 mld zł. Policzyliśmy o ile naprawdę zmniejszyła się luka w VAT. Wicepremier Morawiecki chwalił się niedawno, że nadzorowanemu przez niego aparatowi skarbowemu uda się uszczelnić pobór VAT w bieżącym roku o aż 20 mld zł. Postanowiliśmy policzyć, czy faktycznie jest na to szansa. Z naszych danych wynika, że choć skuteczność skarbówki jest rzeczywiście wyraźnie wyższa, to minister jednak przesadził.


Nie będzie waloryzacji świadczeń z programu Rodzina 500+. Nie ma takich rozmów w resorcie. - W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej nie ma rozmów na temat waloryzacji świadczenia 500+ - mówi money.pl Bartosz Marczuk, wiceminister w resorcie Elżbiety Rafalskiej. Dlaczego? W 2016 roku rodziny korzystały na spadających cenach. Wzrosty z 2017 roku się równoważą - przekonuje Marczuk.


Straty klientów na foreksie idą w setki milionów złotych. Mamy szczegółowe dane. KNF opublikowała dokładne informacje na temat wyników osiąganych przez spekulantów na rynku forex.| Nowości bankowe | Promocje finansowe | Informacje | Wiadomości z kraju | Wiadomości ze świata | Giełda | Pieniądze | Banki | Fundusze | Emerytury | Podatki | Ubezpieczenia | Poradniki Money.pl | Raporty Money.pl | Komunikaty ze spółek | Motoryzacja | Dla firm | Prawo | Nieruchomości | Gospodarka | Manager | Lifestyle | Strategie | Portfel | Hi-Tech | Praca |
Oferta banków