newsy rss strona główna
strona główna mapa strony kanały RSS

Gospodarka


Bezrobocie najniższe od ćwierć wieku. Rafalska dla money.pl: Sytuacja jest komfortowa. Tak niskiego bezrobocia w sierpniu nie było od 1991 r. - zaznacza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Stopy procentowe bez zmian. Oszczędności kredytobiorców idą w miliardy złotych. Rata typowego kredytu mieszkaniowego spadła w ciągu pięciu lat o blisko 400 zł. Tanio będzie jeszcze nawet 2 lata.


Alior Bank nie spoczywa na laurach, innowacji będzie więcej. Chcemy być bankiem zrobotyzowanym. - To nagroda dla 9,5 tys. osób, które są Alior Bankiem - mówi Michał Chyczewski, prezes banku, który na Forum Ekonomicznym w Krynicy został uznany za firmę roku. W rozmowie z money.pl podkreśla, że Alior nadal chce być innowatorem - nie tylko na rynku polskim. Przykład? Możliwość wzięcia 500 tys. zł pożyczki nawet w 30 minut.


Polska wabi wielki biznes. Rząd liczy na nowe miejsca pracy. Może to przynieść większe nakłady inwestycyjne niż zakładane przez Ministerstwo Rozwoju.


Samochodem elektrycznym nad morze. Na A1 i A2 stanie 12 punktów ładowania. Koszt inwestycji został to około milion euro i będzie w części pokryty ze środków unijnych.


Rząd chce ulżyć przedsiębiorcom. Do końca roku nie opłaca się zakładać firmy. Ministerstwo rodziny chce ulżyć osobom na działalności gospodarczej obniżając ZUS w trzecim roku działalności. Problem w tym, że nowe rozwiązania nie obejmą już funkcjonujących firm. A to sprawia, że nikomu nie będzie się opłacało w tym roku otwierać działalności. - Inaczej się nie da. Potrzeba czasu na zmiany w systemie ZUS - mówi money.pl.


Sierra Gorda będzie zyskowna. KGHM musi nad nią jednak nadal pracować. - Wykonaliśmy tytaniczną pracę, ale sporo jeszcze przed nami - mówi money.pl Michał Jezioro, wiceprezes KGHM Polska Miedź do spraw aktywów zagranicznych o Sierra Gorda. Jego zdaniem choć rewolucja nie jest tam potrzebna, to do wykonania pozostaje sporo prostych spraw.


Rząd zakazuje kopciuchów. Ze smogiem chce jednak walczyć także dopłatami do ogrzewania. Od października nie będzie można sprzedawać tzw. kopciuchów. - To poprawi powietrze w polskich miastach. Koniec z paleniem podkładów kolejowych czy ubrań - mówi money.pl Jadwiga Emilewicz. Wiceminister rozwoju obiecuje, że to nie koniec walki ze smogiem. Kolejny etap to zakaz sprzedaży węgla najgorszej jakości. Kopalnie swoje produkty będą musiały też certyfikować. W kolejnym etapie rząd chce walczyć z ubóstwem energetycznym, ale już nie zakazami a dotacjami.


35 tys. zgłoszeń, 7 dni na wypłatę pieniędzy. Tak PZU walczyło z nawałnicami. - Każda klęska żywiołowa czy wydarzenie o takiej skali, jak z ostatniego miesiąca, jest dla nas sytuacją nadzwyczajną. I muszą wtedy działać nadzwyczajne procedury. I działają - mówi money.pl Roman Pałac, prezes PZU Życie. W ten sposób komentuje sierpniowe załamanie pogody, z którym walczyły tysiące Polaków. Do poszkodowanych szybko pojechali również przedstawiciele ubezpieczyciela. Po co? By szybciej wypłacać odszkodowania.


Cała Polska będzie jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną. Mateusz Morawiecki rewolucjonizuje ulgi inwestycyjne. Cała Polska będzie jedną wielką strefą ekonomiczną. Taki plan właśnie ogłosił wicepremier Mateusz Morawiecki podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój. - To nie jest drobna korekta, to prawdziwy prorozwojowy przełom - zapewnia wicepremier.


Rząd chce korytarza łączącego Bałtyk z Adriatykiem. Minister Gróbarczyk: To priorytet rządu. Jedna barka może zastąpić 40 tirów, a takich barek po polskich rzekach może pływać tysiące. Jednak na razie żegluga śródlądowa stanowi 0,4 proc udziałów w przewozie towarów w Polsce. W Europie średnia to ponad 7 proc. Wszystko ma zmienić rządowy program.


Przekop Mierzei Wiślanej. Lokalizacja prawie pewna, opór Rosji nieistotny. Rząd już w przyszłym roku chce przekopać Mierzeję Wiślaną. Nadal jednak nie ma bardzo istotnych w sprawie decyzji środowiskowych i lokalizacyjnych. Jest z kolei opór naszego sąsiada. - Rosja nie przejmuje się Polską przy budowie Nord Stream. Zatem musimy realizować przekop zgodnie z naszymi założeniami i planami - mówi money.pl Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.


Polska będzie drugim Izraelem? Innowacje to absolutna konieczność. Musimy walczyć o poprawienie jakości. A nie da się tego rozwiązać całą tą biurokratyczną machiną, którą mamy w organizacji. Od tego są start-upy, firmy młode i szybsze - mówi prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki. W ostatnich miesiącach kombinat zainwestował we współpracę ze start-upami 40 mln zł.


Sezon dywidendowy dobiega końca. Do podziału jeszcze zyski m.in. PZU i Lotosu. Na ponad 500 mln zł może liczyć skarb państwa, a na co najmniej drugie tyle pozostali inwestorzy giełdowi.


Ocena szkód z samolotu i ubezpieczenia od ataków hakerskich. To przyszłość ubezpieczeń. Ubezpieczyciele coraz chętniej sięgają po nowe technologie. PZU Życie po ostatnich nawałnicach korzystał z lekkich samolotów i zdjęć wykonanych z powietrza. W ten sposób zdecydowanie szybciej firma oceniała rozmiar szkód i wypłacała pieniądze klientom. Polski ubezpieczyciel ma w planach ofertę ubezpieczeń przed cyberatakami. - Widzieliśmy, co nie tak dawno wydarzyło się na Ukrainie. I to dotknęło również polskie firmy. To rosnące zagrożenie, rosnący rynek - tłumaczy Roman Pałac, prezes PZU Życie.


Bruksela obala mity o pracownikach delegowanych. Cios w politykę Macrona. Mitem jest, że zabierają pracę droższym pracownikom UE i pochodzą gównie z krajów o niskich zarobkach.


Ataki hakerów w Europie i USA. Ofiarami firmy energetyczne. Hakerzy włamali się do głównych systemów niektórych amerykańskich i europejskich firm energetycznych wynika ze środowego raportu firmy Symantec cytowanego przez agencję Reutera.


Polska jest potęgą, a nie brzydką panną na wydaniu. Beata Szydło chwali się sukcesem gospodarczym kraju. Nowa prognoza dla polskiej gospodarki, której dokonała agencja Moodys, jest bardzo dobra i realna - mówi premier Beata Szydło. - Wierzę w plan odpowiedzialnego rozwoju i w Mateusza Morawieckiego, ale przede wszystkim wierzę w polskie firmy - zapewnia.


PZU szuka polskiego Skypea. Za rozwojem Doliny Krzemowej też stała przemyślana polityka. Polska od lat poszukuje swojego Google, Facebooka czy Skypa. Teraz w poszukiwania włączyło się PZU. Pomysł jest prosty. Do naszego kraju ściąga fundusze, które specjalizują się w wyszukiwaniu perełek i czynieniu z nich gigantów.


CBŚP rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą. Wyłudzali podatek VAT. Policjanci CBŚP z Opola rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, podejrzaną o wyłudzanie podatku VAT. W wyniku działania grupy Skarb Państwa mógł stracić ok. 98 mln zł. Policjanci zatrzymali 17 osób.| Nowości bankowe | Promocje finansowe | Informacje | Wiadomości z kraju | Wiadomości ze świata | Giełda | Pieniądze | Banki | Fundusze | Emerytury | Podatki | Ubezpieczenia | Poradniki Money.pl | Raporty Money.pl | Komunikaty ze spółek | Motoryzacja | Dla firm | Prawo | Nieruchomości | Gospodarka | Manager | Lifestyle | Strategie | Portfel | Hi-Tech | Praca |
Oferta banków